Turklab Laboratuvarlar Grubu MENÜ

Gaz Kromatografi Kütle Spektrometresi (GCMS)

Merkezimizde Gaz Kromatografi Kütle Spektrometresi (GCMS) ile çalışılan bazı testler aşağıdaki gibidir;

 

Organik asitler, metabolik süreçlerin çeşitli ürünleridir ve genellikle metabolik bozuklukların belirtileri olabilir. Organik asitlerin analizi, belirli bir organik asidin varlığını ve konsantrasyonunu belirleme yeteneği sağlar. İşte bazı önemli organik asit testleri:

 1. Organik Asit Testi (OAT): Bu test, genellikle idrardan alınan bir örnekte geniş bir organik asit spektrumunu analiz eder. Özellikle, test metabolik disfonksiyonları, dysbiosis, oksidatif stres, nörotransmitter düzeylerini ve belirli beslenme eksikliklerini tespit etmek için kullanılır.
 2. Laktik Asit Testi: Bu test, genellikle kan veya BOS (beyin omurilik sıvısı) örneklerinde laktik asit düzeylerini ölçer. Yüksek düzeyler, genellikle oksijen eksikliği veya belirli metabolik hastalıkların bir işareti olabilir.
 3. Ketoasit Testi: Bu test genellikle kan veya idrar örneklerinde ketoasitleri (keton cisimleri) tespit eder. Yüksek seviyeler genellikle diyabetin bir işareti olabilir.
 4. Formik Asit Testi: Bu test genellikle kan veya idrar örneklerinde formik asit seviyelerini tespit eder. Yüksek seviyeler genellikle metanol zehirlenmesinin bir işareti olabilir.
 5. Propiyonik Asit Testi: Bu test genellikle kan veya idrar örneklerinde propiyonik asit seviyelerini ölçer. Yüksek seviyeler propiyonik asidemia veya propiyonik asiduria’nın bir işareti olabilir.
 6. Metilmalonik Asit Testi: Bu test genellikle idrar veya kan örneklerinde metilmalonik asit seviyelerini ölçer. Yüksek seviyeler metilmalonik asidemi veya B12 vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.
 7. Fenilketon Testi: Bu test genellikle kan veya idrar örneklerinde fenilalanin seviyelerini ölçer. Yüksek seviyeler fenilketonüri (PKU) hastalığının bir işareti olabilir.

Bunlar sadece birkaç örnektir ve bir dizi organik asit, çeşitli biyolojik örneklerde (kan, idrar, beyin omurilik sıvısı vb.) kullanılan çeşitli testlerle ölçülebilir.

 

Yağ asitleri, uzun karbon zincirli moleküllerdir ve doymuş, tekli doymamış veya çoklu doymamış olabilirler. Gaz Kromatografisi (GC) ve Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi (GCMS), yağ asitlerinin kalitatif ve kantitatif analizi için yaygın olarak kullanılır. Yağ asitleri genellikle metil esterleri (FAMEs) formunda analiz edilir, çünkü bu form daha uçucu ve termal olarak daha stabildir.

İşte bazı yağ asitleri, genellikle GC veya GCMS kullanılarak analiz edilen:

 1. Palmitik asit (C16:0): Doymuş bir yağ asididir ve birçok bitki ve hayvansal yağda bulunur.
 2. Stearik asit (C18:0): Doymuş bir yağ asidi olup, genellikle hayvansal yağlarda bulunur.
 3. Oleik asit (C18:1): Tekli doymamış bir yağ asidi olup, zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlarda bol miktarda bulunur.
 4. Linoleik asit (C18:2): Çoklu doymamış bir yağ asidi olup, bitkisel yağlarda, özellikle de ayçiçek yağı ve mısırözü yağında bulunur.
 5. Linolenik asit (C18:3): Çoklu doymamış bir yağ asidi olup, özellikle keten tohumu yağı ve soya yağında bulunur.
 6. Arakidonik asit (C20:4): Çoklu doymamış bir yağ asidi olup, genellikle hayvansal yağlarda bulunur.
 7. Eikosapentaenoik asit (EPA, C20:5): Çoklu doymamış bir yağ asidi olup, özellikle yağlı balıklarda bulunur.
 8. Dokozaheksaenoik asit (DHA, C22:6): Çoklu doymamış bir yağ asidi olup, özellikle yağlı balıklarda bulunur.

Bunlar sadece birkaç örnektir; çok daha fazla yağ asidi vardır ve birçok farklı matriste analiz edilebilirler, örneğin bitki ve hayvansal yağlar, serum veya hücre zarları.

SİZİ ARAYALIM
En az 70 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Türklab TURKLAB Laboratuvar ve Görüntüleme Sistemleri
444 3 197
×