Turklab Laboratuvarlar Grubu MENÜ

Helicobacter pylori Testi

Helicobacter pylori, yaygın olarak mide ve onikiparmak bağırsağında ülserlere sebep olan bir bakteri türüdür. Bu bakteri, dünya nüfusunun yaklaşık yarısında bulunur ve genellikle midede yaşar. Helicobacter pylori enfeksiyonu herkesde belirti göstermese de, gastrit, peptik ülser ve bazı durumlarda mide kanserine yol açabilir.

Helicobacter pylori enfeksiyonunun teşhisi için çeşitli testler mevcuttur. Bu testler solunum testi, dışkı antijen testi, kan testi ve mide biyopsisi gibi yöntemler içerebilir.

Dışkı Antijen Testi

pylori enfeksiyonunu saptamak için kullanılan bu test, hastanın dışkısında H. pylori antijenlerini arar. Bu yöntem, özellikle çocuklarda tercih edilen non-invaziv bir testtir.

 

Kan Testi

Kan testleri, H. pylori’ye karşı üretilen antikorları saptar. Ancak, bu test geçmiş enfeksiyonu mevcut enfeksiyondan ayırt edemez ve tedavi sonrası enfeksiyonun yok olup olmadığını belirlemek için uygun değildir.

 

Mide Biyopsisi

Endoskopik bir işlem sırasında mide mukozasından küçük bir doku örneği alınır. Bu örnek histolojik inceleme, kültür, rapid ureaz testi veya moleküler testler için kullanılabilir. Bu testler enfeksiyonun varlığını ve aynı zamanda mide içi değişikliklerini de değerlendirmeye yardımcı olur.

 

Tedavi

pylori enfeksiyonunun teşhis edilmesi durumunda, bir kombinasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi genellikle iki çeşit antibiyotik ile bir proton pompa inhibitöründen (PPI) oluşur. Amaç, bakteriyi eradike etmek ve ülserin iyileşmesine yardımcı olmaktır.

 

Tedavi başarılı olduktan sonra, özellikle ciddi ülser veya kanser riski taşıyan hastalarda, enfeksiyonun yok edildiğinden emin olmak için tekrar test yapılması önerilir.

 

Helicobacter pylori enfeksiyonu, yaygın olmasına rağmen, erken teşhis ve doğru tedavi ile yönetilebilir bir sağlık sorunudur. Eğer mide ağrısı, hazımsızlık, ekşime veya diğer sindirim sistemi belirtileri yaşıyorsanız, bir doktora danışmalısınız.

SİZİ ARAYALIM
En az 70 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Türklab TURKLAB Laboratuvar ve Görüntüleme Sistemleri
444 3 197
×