Turklab Laboratuvarlar Grubu MENÜ

Gıda intoleransı testi

 

Gıda intoleransı testi: kişilerin belirli yiyeceklere karşı olumsuz reaksiyon gösterip göstermediğini anlamak için kullanılır. Genel olarak, gıda intoleransı, gıda alerjisinden farklıdır ve genellikle bağışıklık sistemi yerine sindirim sistemi ile ilgilidir. Testler çeşitli şekillerde yapılabilir, en yaygın olanı ise kan testidir. Bu testler, belirli gıdalara karşı üretilen antikorların ya da diğer biyomarkerların varlığını ölçer. Gıda intoleransı belirtileri arasında gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık ve karın ağrısı gibi sindirim sistemi problemleri bulunabilir. Ancak bu semptomlar başka durumlarla da ilişkilendirilebileceğinden, doğru tanı için bir doktor değerlendirmesi önemlidir.

Gıda intoleransı testi, bazı yiyeceklerin sindirilmesinde zorluk çektiğinizde bu durumu teşhis etmek için kullanılır. Gıda alerjisinden farklı olarak, intolerans bağışıklık sistemi yerine sindirim sistemi ile ilişkilidir ve genellikle ciddi bir durum değildir. Ancak, intoleransa neden olan yiyecekleri yediğinizde kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Gıda intoleransının yaygın semptomları arasında ishal, şişkinlik, gaz ve karın ağrısı bulunur. Baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve hatta eklem ağrısı veya cilt döküntüleri gibi diğer belirtiler de görülebilir​.

Laktoz intoleransı, kişinin laktozu sindirebilecek yeterli laktoz enzimi üretmediği en yaygın gıda intoleransı türlerinden biridir. Diğer yaygın intoleranslar arasında, peynir, ananas, muz ve çikolatada bulunan doğal kimyasal maddeler olan histaminlere ve buğday, çavdar ve arpadaki proteine karşı gluten hassasiyeti yer alır​.

Gıda intoleransı tanısı için kullanılan testler arasında laktoz intoleransını tespit edebilen hidrojen nefes testi gibi bazı özel testler bulunmaktadır. Gluten hassasiyeti veya histamin intoleransı için belirli bir test yoktur ve bu durumlarda alerji testleri gıda intoleransını tespit etmek için kullanılamaz.

Kan testleri, özellikle IgG antikorlarının reaktivitesini ölçerek, gıda hassasiyetleri için bir başka test metodudur. Eğer kanınızdaki IgG reaktivite düzeyi belirli bir gıda için yüksekse, bu gıdanın semptomlara neden olma olasılığı vardır. Gıda intoleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız doktor tavsiyesi ile Gıda intoleransı testi yaptıra bilir hangi gıdaya karşı alerjiniz veya intoleransınız olduğunu öğrene bilirsiniz.

Laboratuvarımızda bakılan belli başlı intolerans testleri şu şekildedir.

 

 

Hububatlar, Tahıl, tahıl benzeri ve bakliyat ürünleriEtlerİçecekSebzeler
ArpaDomuz EtiÇayBiber
BuğdayHindi EtiKahveBrokoli
ÇavdarKuzu EtiKakaoEnginar
FasulyeSığır EtiKola BitkisiDomates
MercimekTavşan EtiGüvey Otu
NohutTavuk EtiMeyvelerBezelye
PirinçArmutHavuç
SoyaDiğerÇilekIspanak
YulafArpa MaltıErikKabak
Bira MayasıElmaKarnabahar
KuruyemişKabartma TozuGreyfurtKereviz
Ayçiçek ÇekirdeğiAnanasKuşkonmaz
BademBalıklarKarpuzLahana
CevizAlabalıkKavunMantar
FındıkBarlamKayısıMaydanoz
Hindistan CeviziHamsiKirazMısır
Yer FıstığıİstiridyeKiviPatates
KabuklularLimonPatlıcan
Hayvansal ÜrünlerSomonMandalinaPazı
BalTon BalığıMuzSalatalık
Balık YağıSarımsak
İnek SütüBaharatOrman MeyveleriSoğan
Koyun SütüHardalPortakalŞeker Kamışı
YoğurtTarçınŞeftaliTatlı Biber
Yumurta BeyazıÜzümTaze Fasulye
Yumurta SarısıZeytin

 

SİZİ ARAYALIM
En az 70 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Türklab TURKLAB Laboratuvar ve Görüntüleme Sistemleri
444 3 197
×