Turklab Laboratuvarlar Grubu MENÜ

Down Sendromu Tarama Testleri (ikili, üçlü ve dörtlü testler)

Down Sendromu Tarama Testleri  Merkezimizde IMMULITE 2000 XPi  İmmünoassay Sistemi ile Çalışılmaktadır.

Down Sendromu, genetik bir bozukluk olan Trizomi 21’in yaygın bir şeklidir. Doğum öncesi dönemde Down Sendromu tarama testleri, fetüste bu genetik bozukluğun varlığını saptamak için kullanılır. İkili, üçlü ve dörtlü testler, Down Sendromu riskini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan üç farklı tarama yöntemidir. İşte bu testler hakkında genel bir bakış:

  1. İkili test: İkili test, genellikle 10-14. gebelik haftaları arasında yapılır. Bu testte, anne kanındaki iki belirteç olan serbest beta-hCG (human korionik gonadotropin) ve PAPP-A (gebelik ilişkili plazma protein-A) seviyeleri ölçülür. Ultrasonografi de kullanılabilir. Test sonuçları ve anne yaşına dayalı olarak, Down Sendromu riski değerlendirilir. Ancak, bu test yalnızca bir tarama testidir ve kesin bir teşhis koymaz.
  2. Üçlü test: Üçlü test, genellikle 15-20. gebelik haftaları arasında yapılır. Bu testte, anne kanında ikili testte kullanılan serbest beta-hCG ve PAPP-A’nın yanı sıra, alfa-fetoprotein (AFP) seviyeleri de ölçülür. Bu belirteçlerin kombinasyonu ve anne yaşına dayalı olarak Down Sendromu riski değerlendirilir.
  3. Dörtlü test: Dörtlü test, genellikle 15-20. gebelik haftaları arasında yapılır. Bu test, üçlü testte kullanılan belirteçlere ek olarak, estriol (E3) seviyesini de ölçer. Bu belirteçlerin kombinasyonu ve anne yaşına dayalı olarak Down Sendromu riski değerlendirilir.

    Tüm bu testler çalışıldıktan sonra MMULITE 2000 XPi’e özel bir yazılım programı olan PRİSCA ile birçok parametreye göre değerlendirilip, risk hesabı yapılarak raporlandırılır.

Bu tarama testleri, Down Sendromu riskini belirlemek için kullanılan yaygın yöntemlerdir, ancak kesin bir teşhis koymazlar. Yüksek riskli sonuçlar aldığınızda, daha kesin bir teşhis için amniyosentez veya koryon villus örnekleme gibi invaziv testler önerilebilir.

Down Sendromu tarama testlerinin, hamilelik sırasında anne ve bebeğin sağlığını izlemek için önemli bir rolü vardır. Ancak, tarama testleri bazen yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar verebilir. Bu nedenle, yüksek riskli sonuçlar alırsanız, bir genetik danışmana başvurmanız ve daha fazla değerlendirme yapmanız önemlidir.

 

SİZİ ARAYALIM
En az 70 karakter.

Randevu almak için formu kullanabilirsiniz.

Türklab TURKLAB Laboratuvar ve Görüntüleme Sistemleri
444 3 197
×